Základy hindštiny - Jak zlepšit naše porozumění aneb Učíme se poslechu

6. října 2013 v 19:00 | Autor |  Hindské písně
Tento článek, věnující se hindským písním, zde na blogu rozhodně není první svého druhu. Budu se v něm snažit o něco podobného, jako v poslechových článcích k filmu Veer-Zaara, a tedy zlepšit míru vašeho (a zároveň i mého) porozumění mluvenému slovu. Vybrala jsem pro tento účel 27 písní. Nebudeme si je tu všechny překládat, to není naším cílem, pouze je poslouchat. Jde nám o to, abychom byli ke konci schopni identifikovat alespoň některá slova, přeložit si útržky textů... bez toho, abychom se kamkoliv podívali, čistě na základě toho, co slyšíme. Budeme se tedy pokoušet o zvýšení naší vnímavosti k tomuto jazyku.


Vybírala jsem skladby na základě mého osobního dojmu, tak, aby bylo co nejsnazší jejich text v duchu sledovat. Jsou to tedy převážně pomalejší skladby, kde je zpěvákův hlas oproti ostatním prvkům skladby o něco výraznější.
Je mi jasné, že už jen ten počet zní děsivě. A především... zdlouhavě. Je pravda, že hindské písničky jsou většinou delší než ty, na které jsme zvyklí z našich rádií. Také byste mohli namítnout, že do toho musíme započítat i to, že s největší pravděpodobností se k některým pasážím budete muset vracet... přehrávat je dokola a dokola, než je dokonale pochopíte...

Jenže tohle dělat nebudeme. Zaprvé právě kvůli tomu, že by to trvalo příliš dlouho, zadruhé proto, abyste se více soustředili. Máte pouze jeden pokus. Jen těch obvyklých pět minut, po které skladba trvá. Jediné, co vám bude nahrávat, je opakující se refrén. Zastavovat se ani se vracet nesmíte. Berte tohle například jako obyčejné poslouchání vašich oblíbených písní, zatímco na něčem pracujete... jen s tím rozdílem, že tentokrát budete pracovat na sobě samotných.

Pro všechny případy sem uvádím celý seznam i odkaz, kde si skladby můžete stáhnout. Pokud některé znáte, nic se neděje, stačí vám jen už si najít ty zbývající. Nejlepší by samozřejmě bylo, aby na sebe skladby plynule navazovaly, ale můžete si je klidně pouštět i jako videa na YouTube.

Seznam skladeb k poslechu:

Aashiqui 2Aasan nahin yahaan
1920: Evil ReturnsApnaa mujhe tu laga
Anybody can danceBezubaan
Raaz 3Deewana kar rahaa hai
1942: A Love StoryEk ladki ko dekha to
Ta Ra Rum PumHey Shona
Aashiqui 2Chahun main ya na
Jism 2Ishq bhi kiya re Maula
Ramaiya VastavaiyaJeene laga hoon
Kabhi alvida na kehnaKabhi alvida na kehna
Jaane Tu Ya Jaane NaKabhi kabhi Aditi zindagi
Atif AslamKabhi to paas mere aao
Veer-ZaaraKyun hawa
Phata Poster Nikla HeroMain rang sharbaton ka
Aashiqui 2Milne hai mujhse aayi
Murder 2Phir mohabbat
Jannat 2Rab ka shukrana
Aashiqui 2Sun raha hai tu
Kabhi khushi kabhi ghamSuraj hua madham
Chennai ExpressTera rasta chodun na
GangsterTu hi meri shab hai
Rab ne bana di jodiTujh men Rab dikhtaa hai
Anjaanaa AnjaaniTujhe bhula diya
Dilwale Dulhania Le JayengeTujhe dekha to
Aashiqui 2Tum hi ho
New YorkTune jo na kaha
Jism 2Yeh jism hai to kya

Písně si můžete stáhnout zde.

V jakém pořadí si zvolíte je poslouchat, je jen na vás. Příliš na tom nezáleží. Pokud některé znáte, můžete začít od nich, abyste si na nadcházející "práci" lépe zvykli. Jestliže vám ani jedno jméno nic neříká, vybírejte dle libosti :)

Nelze sem přesně napsat postup, které byste se měli řídit, protože žádný takový není. Opravdu jen poslouchejte, snažte se být vnímaví k jednotlivým slovům, třídit z nich ta známá a povědomá. Pokud chcete, můžete si nová slovíčka psát na papír a později si je vyhledat, stejně jako celé texty skladeb, které se vám líbily.

To, jak moc vám toto "cvičení" pomůže, záleží jistě i na vaší pokročilosti. Pokud jste teprve začali, je dost možné, že vám co do schopnosti porozumět příliš nápomocné nebude, protože se v záplavě neznámých slov budete jednoduše ztrácet... ale to je pochopitelné. Dá se tomu částečně předejít tím, že si pár skladeb vyberete a předem se na ně podíváte, na jejich text a překlad. Zvyknete si tím na trochu odlišný slovosled od toho učebnicového, gramaticky správného, a pochytíte pár užitečných spojení.

Pokud máte vše připraveno, doporučuji začít co nejdřív. Najděte si sami pro sebe čas, pusťte první skladbu, zaposlouchejte se do ní a nepřemýšlejte nad ničím jiným. Nemusíte je nutně stihnout všechny naráz - dvě hodiny, což je můj přibližný odhad, je dost dlouhá doba, po kterou by se vám určitě nepodařilo se nepřetržitě soustředit. Rozvrhněte si je tedy do dvou, tří, čtyř částí, podle toho, kolik času máte k dispozici.

Na závěr mi zbývá už jen popřát příjemný poslech a hodně štěstí :)
Autorka blogu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama