Slovo po slově aneb Jak se učit anglicky

5. srpna 2013 v 20:42 | Autor |  English
Je to už pár dní, co jsem přidala první článek týkající se angličtiny. Ráda bych však vysvětlila, proč jsem se rozhodla zrovna pro tuto metodu - učení se pomocí skladeb.


Hodně lidí si myslí, že slovíčka jsou základ, jiní zase, že nejdůležitější je gramatika. Ani jeden názor zde nechci potvrzovat nebo vyvracet, jelikož na to nemám právo a ani to nechci. Jediné, co můžu říct, je, že třeba v hindštině jsem se prvně zaměřila právě na gramatiku. Chtěla jsem poznat časy, jak vyjadřují různé věci, v čem se to liší od češtiny a jak moc převrácený je slovosled (a že opravdu je)... Zatím jsem s tímhle postupem spokojená. Faktem ovšem zůstává, že jakmile víte, co chcete vyjádřit a víte i jak, o to víc vás naštve, když nemáte po ruce vhodná slova. Když je prostě neznáte. A tím se dostáváme k našemu výchozímu bodu.

Asi takovou zlatou střední cestou je učit se obojí naráz. To umožňuje (nebo by přinejmenším měla) většina učebnic. Kdbyste o ně ale měli zájem, nebyli byste tady.

Tištěné publikace vás, pokud nejsou doprovázeny CD s nahrávkami, správné výslovnosti nenaučí. Neříkám, že zpěváci ano a stoprocentně.
Často jsou zde tématické seznamy nových slovíček, která se prostě musíte naučit. Zelenina, zvířata, zaměstnání... Není dobré se je takhle hromadně učit, pokud vás osobně příliš nezajímají. Pokud milujete psy, proč ne - naučte se anglicky názvy všech vašich oblíbených ras. Bude to mýt smysl. Jinak je to zbytečné trápení. Vše důležité z oborů, které vás příliš nepřitahují, přijde samo, za pochodu.
Možná by se takovýchto nevýhod (ale jistě i výhod) našlo víc. Raději se ale podívejte na pár bodů, nad kterými byste se mohli zamyslet, pokud ještě stále nevíte, nakolik tomuto způsobu věříte a nakolik je právě pro vás.

Za prvé
Hudba je součástí života mnoha z nás. Ještě jsem nepotkala člověka, který by ji vyloženě nesnášel nebo i jen nemusel. Baví nás poslouchat oblíbené písně, nové hity... tančit na ně... Proč se z nich i nepoučit? Jistě, po přeložení si textu dlouho známé písně z ní tak trochu odpadne "maska tajemnosti", ale nebudete ji pak mít o to radši, o kolik víc jí porozumíte?

Za druhé
Výslovnost textu ve skladbách se občas (méně či více výrazně) liší od té absolutně spisovné formy. Pokud tedy angličtinu (nebo samozřejmě i jiný jazyk) chcete studovat za účelem využitelnosti v podnikání nebo v podobné oblasti, nedoporučuju k samouce používat jen mé rozbory. To bude málo. Pro začátek by však mohly být neocenitelné, zvláště, pokud úplně začínáte, nebo jen s minimem znalostí. Co však chci říct, je, že je těžší odposlouchat text z běžných (třeba rádiových) písní než z výukových CD namluvených pečlivě vybranými rodilými mluvčími, s pečlivou výslovností, pomalu... Jakmile "překonáte" zpěváky, to druhé už nebude problém. Myslíte ale, že by to šlo i naopak?

Za třetí
Snažím se mezi skladby zařazovat i opakovací články, ve kterých byste měli najít to nejdůležitější z minulých lekcí. Samozřejmě se tam nevejde (a ani nemůže) všechno. Nešiďte se proto prosím. Nejen, že by skladby měly být tou zábavnější částí, ale hlavně se zde probírá jak nová slovní zásoba, tak zároveň i gramatika, k čemuž všemu se snažím dávat smysluplné a názorné příklady. V revizích se zaměřuju spíš na gramatiku a na to, abyste si v ní utřídili všechny dosavadní informace. Zdaleka proto nestačí.

Za čtvrté
Možnost volby. Nenutím nikoho k písním, které se mu nelíbí. Základním předpokadem sice je, abyste si je poslechli bez textu, s textem... po prostudování, ale jestli nechcete, nemusíte. Lekce jsou však koncipované tak, že slova z těch předcházejících už znovu neopakuji, proto je přinejmenším rozbor nutný u každé z nich. Anebo můžete některou přeskočit a zkusit, o kolik přijdete - pokud je to únosné, nemusíte se vracet. Příjemné také může být i to, že návrhy na písně můžete i sami podávat. Budu se snažit vyhovět :)

Za páté
Lekce jsou určeny primárně pro úplné začátečníky. Startuje se s číslem jedna. Pokud ale cítíte, že máte na víc, zkuste se podívat napřed. Prohlédněte si zběžně slova, která se vysvětlují. Jsou tam některá, co neznáte? Fajn. Tady je ten váš začátek.

Budu ráda, pokud se rozhodnete moje lekce vyzkoušet. Zatím nemám jasnou představu kam až bych se v nich chtěla dostat, každopádně budu pokračovat, dokud to bude mít smysl a dokud zde bude někdo, komu to bude pomáhat ve svém sebezdokonalování. Mějte na paměti, že vždycky uvítám veškeré komentáře, zejména ty negativní (jen musí být smysluplné ;)) - pomůžou zase naopak v mém sebezdokonalování :)

Na spolupráci se těší
Autorka blogu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 donlabuznik donlabuznik | E-mail | 20. dubna 2018 v 21:43 | Reagovat

Nevím jestli je zrovna ideální učit se z písniček, většinou je ten text až moc jednoduchý a nebo ani nedává smysl, já se doučuji přes https://www.anglictinapotelefonu.eu/ a jsem spokojený.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama