Základy francouzštiny - základní slovesa (3)

10. července 2013 v 12:00 | Autor |  Základy francouzštiny
Minule jsme se již probrali třináct základních, užitečných sloves. Nejde však jednoznačně určit, která jsou ta "nejzákladnější". Rozhodně to nemusí být všechna ta, která jsme si doposud uváděli. Každopádně budeme v nich pokračovat dál. Uvidíte, jak budete za chvíli mile překvapeni, kolik toho již o sobě a svém okolí budete umět říct :)


Abyste měli představu… Po porovnání seznamu sloves, který jsem za první rok uměla já a seznamu sloves z učebnice On Y Va 1, bychom si k našim třinácti měli přidat ještě dvacet sedm těchto dalších sloves (některá v učebnici jsem vynechala, protože se mi zdají prozatím zbytečná a za onen rok a ani za celé tři jsem se s nimi nesetkala): dire, aimer, arriver, habiter, adorer, détester, chercher, téléphoner, jouer, travailler, finir, falloir, partir, sortir, apprendre, attendre, comprendre, prendre, pleuvoir, répondre, rire, connaître, dormir, envoyer, mettre, ouvrir, fermer.

Troufáte si?

Měla bych následující návrh. Nevím, jak pilní jste, jak tvrdě na sobě pracujete a kolik jste francouzštině ochotni "obětovat" času, ale s trochou snahy budete určitě schopni se tato slovesa naučit za méně jak ten jeden rok. Tato doba je tak možná na zvyknutí, na plné zautomatizování… navíc to byl "ten první rok". A taky jsme se zdaleka nevěnovali pouze oněm slovesům, a to, když už, tak jen dvakrát, třikrát týdně. Takže… uvidíme za měsíc? :) Slibuji, že po zvládnutí těchto sloves už budete umět vyjádřit takřka vše, co byste v běžných každodenních situacích mohli potřebovat. Někdy se užitečnost slovesa projeví v jiném čase nebo způsobu nebo třeba ve spojení s dalším slovesem, ale i to se počítá. Tak hlavu nahoru a začínáme ;)

Abychom se hned teď zezačátku naučili taková slovesa, která by si nejvíc zasloužila označení "častá" nebo "užitečná", a postupně se propracovali k těm "lahůdkářštějším", začneme se slovesy aimer, habiter, chercher a comprendre. Ať toho zezačátku není moc a můžete své znalosti okamžitě plně využívat.


Zkuste prosím znovu zopakovat všechna dosavadní slovesa v kladu i záporu. Pokud myslíte, že už je dostatečně dobře ovládáte, zkuste ještě klad a zápor prohodit, popř. i jednotné a množné číslo (a obráceně, samozřejmě).

bydlíte
nejsou
čtu
ona dělá
hledáš
jdeme
chcete
jmenuješ se
ony nemají
nemáme rádi
oni mluví
nemůžeš
přijdu
nepíšu
rozumíte
nevím
nevidím

Právě za sebou máte všech sedmnáct sloves. Pokud jste si je již jakžtakž zamapatovali, můžete být docela šťastní :) Zkuste si začít číst nějaké články. Třeba v nich ta "vaše" slovesa najdete...

Úspěšné hledání přeje
Autorka blogu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama