Základy angličtiny - Day & Night (2)

22. července 2013 v 12:29 | Autor |  Základy angličtiny ve skladbách
V dnešním rozboru se zaměříme na píseň, která se již na tomto blogu objevila - jmenuje se Day & Night. Pokud stojíte o její překlad a originální text v kuse, podívejte se na předchozí článek. Ráda bych také upozornila na to, že některá slova, která jsme se naučili v první lekci, zde již nejsou opakována i s vysvětlením, pouze jako výpis. Doporučení jsou jinak stejná jako u první písničky - prvně si ji poslechněte, pak ji můžete projít i s textem a nakonec se pusťte do rozboru. Přeji příjemné bádání a co nejvíc viditelných výsledků ;)


1, I don't know how I could live without you
But you changed everything that I knew
As time went on all the bad feelings were gone
They say when you're in love, you know

Do je pomocné sloveso a často se používá pro vyjádření záporu. I have = mám, I don´t have = nemám. S některými slovesy se v záporu používá can, jde o slovesa vyjadřující pocity, vnímání, smysly; I can hear = slyším, I can´t hear = neslyším. Don´t je stažená forma od do not. Ta se používá pouze pro zdůraznění. Sloveso "to do" samo o sobě znamená dělat. Často se jím uvozuje otázka - Do you have a car? = Máš/máte auto?
Know je sloveso a znamená vědět.
How je jak, jakým způsobem.
Could je v tomto případě forma slovesa can pro minulý čas. Znamená mohl/a. Používá se také ve zdvořilých otázkách - Could you tell me, where is…? = Mohl/a byste mi říct, kde je…?
Live = žít
Without znamená bez. Je to složenina slov with a out.
But = ale
Change může být jak sloveso, tak i podstatné jméno a znamenat tedy změnit i změna. Zde je s koncovkou minulého času "-ed".
Everything = všechno
That je vztažné zájmeno, uvozuje vedlejší větu. Může znamenat že, který, co. Pokud vedlejší věta začíná osobním zájmenem, může se that vynechávat (jako v tomto případě, kde ale zůstalo).
Knew je nepravidelný tvar slovesa know pro minulý čas.
As znamená jak, jako. Používá se například ve srovnáváních - as cold as ice = (tak) studený jako led, kde cold je studený a ice je led. Může stát i samostatně.
Went je další nepravidelný tvar v minulém čase, tentokrát od slovesa go. Spolu s předložkou on tvoří celek, který se dá přeložit jako "šel dál", "pokračoval", "plynul". Stejně tak se dá říct např. Go on. = Pokračuj. (výzva k dalšímu vysvětlení apod.)
Bad je přídavné jméno a znamená špatný, zlý.
Feeling = pocit
Were je nepravidelný minulý tvar slovesa to be pro množné číslo, tedy osoby my, vy a oni. Spolu s gone má význam byli pryč, fuč.
They je osobní zájmeno a znamená oni. Stejně tak se používá pro náš ženský a střední rod.
Say znamená říkat. Např. You don´t say? = Nepovídej (sarkastické)? nebo It´s hard to say. = Těžko říct. kde hard je přídavné jméno a znamená těžký, obtížný.
When znamená kdy. Také uvozuje vedlejší větu ve významu když - It´s hard to say, when you don´t know more (about it). = Těžko říct, když (o tom) nevíš víc. More znamená více. Používá se také při stupňování delších přídavných jmen, např. Try to be more creative. = Zkus být originálnější. Try znamená zkusit.
To be in love znamená být zamilovaný.

2, Every day, every night
You're in my mind, I can't deny
I close my eyes to think of you, my love
You make me feel alive

Day = den
Night = noc
Mind = mysl
Deny znamená popřít, zapřít, odmítnout.
Close je zavřít.
Eye je oko. Koncovka "-s" značí množné číslo.
Think je přemýšlet, myslet. Think of nebo think about znamená myslet na.
Make samo o sobě znamená vyrábět, dělat. Používá se také spolu s jinými slovesy ve významu přimět někoho něco udělat. Make feel = přimět se cítit. Osoba, která je tímto vlivem postižena, se uvádí mezi oběma slovesy.
Alive je přídavné jméno, znamená naživu, přeživší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama