Máte svou Učebnici hindštiny pro samouky?

8. července 2013 v 14:58 | Autor |  Hindi
Asi každý, ať už jde o samouka, studenta ve škole, v jazykovém kurzu či učitele, my všichni potřebujeme studijní materiál. Nejsou přitom ani tak důležité pracovní sešity jako spíš učebnice. Co když ale učebnice chybí?


Co se hindštiny týká, asi nejprofláklejší je anglická Teach Yourself Hindi. Neříkám, že je špatná. Jen jsem zatím neměla příležitost ji vyzkoušet. A v tom to celé vězí - neměly by být takto důležité věci přístupné všem? Hindština je jedním z nejpoužívanějších jazyků vůbec. Co na tom, že není tak geograficky rozšířená jako např. angličtina. Měli bychom mít možnost se ji v našem mateřském jazyce naučit.
Téhle trochu naivní představy jsem se už vzdala. Když zde, v Česku, nenajdu světoznámou anglickou učebnici, tak kde bych tak asi měla hledat nějakou českou… Takže, ušetřila jsem si čas i trápení a na vysněnou učebnici s názvem Učebnice hindského jazyka pro samouky zapomněla.
Místo toho jsem začala hledat na internetu. A věřte tomu, nebo ne, najde se docela dost lidí, kteří ochotně pomahají ostatním učit se jejich rodilý jazyk, nebo ten, který se sami kdysi učili. Samozřejmě, vše v angličtině. Pokud už jste s ní trochu obeznámeni, nemělo by to vadit. Navíc, lekce nebývají nijak dlouhé, tudíž není problém si nad jednou sednout se slovníkem v ruce a překládat si. Přinese vám to i jakýsi "vedlejší" zisk :)
Samozřejmě, najít alespoň něco, z čeho se dá váš oblíbený jazyk učit, je důležité a je to v jistém směru úlevou. Těžko si budete gramatiku vymýšlet podle toho, co slyšíte v rádiu :) Stejně tak se ale hodí všechno, co kde najdete, co nejdříve nějak "zpracovat", dostat to do sebe, naučit se to. Zapsat si to. V tomhle ohledu je skvělé koupit si deník s tvrdými deskami, pokud možno s co nejvíce stránkami, a všechno si do něj psát. A ještě nejlepší je, pokud to bude formou zjednodušených lekcí, tak jako to bývá v učebnicích. Pište zkráceně to, jak jste danou gramatiku pochopili, co vám přitom nejvíc pomohlo, pište si i příklady. Příklad vydá za deset vysvětlení. Můžete si i kreslit obrázky. Udělat si z pár stránek něco jako obrázkový slovník. Červené jablko a pod něj slovo "seb"…
Tento způsob se může zdát trochu "paranoidní", to uznávám. Jako by všechno, co jste na internetu kdy našli, mělo každou chvílí zmizet. Ale copak to není pravda? Data zde uložená nemusí na tom samém místě existovat navždy. Nebo si nevzpomenete, kde přesně to bylo… ta skvělá stránka, která se vám tolik líbila. A hlavně vám toho ještě tolik mohla dát. Proto znovu říkám - pište si deník. Pište si svou malou Učebnici hindštiny pro samouky. Pro vás.
Má to pár nesporných výhod. Už samotným psaním máte šanci látku víc pochopit, vstřebat. Větší měrou se musíte také soustředit na to, co vlastně přenášíte z vaší hlavy na papír - má to být učebnice. Tudíž čitelnost, přehlednost a názornost jsou hlavní. To je to, čím by se tento deník měl lišit od "obyčejného" cvičného sešitu, který si vedete/jste si vedli ve škole. Měl by být takový, abyste všechno našli na jednom místě, uspořádané, jasné a výstižné. Bez opakovacích cvičení. Ta pište klidně do jiného sešitu, ale ne sem. Myslíte, že by to pak ještě pořád byla učebnice?
Až jednou potkáte někoho stejně zapáleného, nadšeného a dychticího po informacích, máte něco, co by pro něj mohlo mít velkou cenu - veškerou moudrost, kterou jste po své "cestě" nasbírali. Stejné to je, pokud z jakéhokoliv důvodu s jazykem přestanete. Nepochybně se pak k němu po nějaké době zase vrátíte - a nebudete umět zdaleka všechno tak dobře jako předtím (samozřejmě v závislosti na délce prodlevy). Nebude pro vás vaše učebnice stejně cenná? Informace se budou v paměti oživovat s rychlostí, která vás bude jen povzbuzovat k další práci na sobě samém.

Ohlédne se; po její levé ruce na stole na hromádce dalších knih a sešitů trůní její vlastní deník. Poslední dobou pro ni znamená všechno. Je v něm to, co si přeje, aby bylo uloženo i v její paměti. Dokonale, bezchybně, připravené k okamžitému použití. Jenže kdyby ano, jeho hlavní úkol by už pro ni neměl význam. A ona není bezchybná. Je zapomnětlivá. Ale ví, kde to všechno může najít. Nepotřebuje žádnou TY Hindi k tomu, aby se mluvit "Hindi" naučila. Prozatím.

Nebo provždy…?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama