Základy švédštiny - gramatika, slovní zásoba

23. května 2013 v 14:40 | Autor |  Základy švédštiny
Pro začátek bych chtěla doporučit přehledně zpracovaný článek ohledně veškeré švédské gramatiky, která se týká podstatných a přídavných jmen a zájmen. Zopakovat si můžete např. všech pět způsobů tvoření množného čísla podstatných jmen a určitý a neurčitý člen.

Nově se objevuje skloňování přídavných jmen. Podle mě je výhodné naučit se jedno specifické přídavné jméno ke každému podstatnému (pro lepší zapamatování rodu a vůbec). Zde tabulka tvarů přídavných jmen ve středním rodě a množném čísle (které je společné). V podstatě tím nejběžnějším tvarem, se kterým se setkáte, je tvar pro společný rod. Od něj se odvozuje tvar středního rodu, který vždy končí -t. Tvar pro množné číslo vždy končí -a.
Poměrně lehké je stupňování přídavných jmen (stačí jen srolovat přibližně do 1/3 stránky). Tvoří se pravidelně koncovkami -are a -ast, popřípadě pouze -re a -st, přičemž se mění kmenová samohláska. Nepravidelně se stupňující přídavná jména jsou podobná těm v angličtině, např. dobrý, mladý.

1, zcela jiné tvary
bra (god)bättrebästdobrý
dåligsämresämstšpatný
gammaläldreäldststarý
illavärrevärstšpatný
litenmindreminstmalý
ungyngreyngstmladý
mångafleraflesthodně, mnoho

2, přehlasování samohlásky:
storstörrestörstvelký
tungtyngretyngsttěžký
låglägrelägstnízký

3, samohláska zůstává, použije se koncovka -re, -st:
höghögrehögstvysoký

Zájmena jsou podle mě na zapamatování nejjednodušší, protože častým používáním nemůžou jinak než se nám do hlavy postupně dostat :) I ty najdete na výše uvedené stránce nebo v předchozích článcích (zde osobní a zde přivlastňovací). Nyní už k samotné nové slovní zásobě.

Barvy


blåmodrá
rödčervená
vitbílá
guloranžová
grönzelená
svartčerná
gråšedá
brun
hnědá

K procvičení se hodí třeba tato stránka, kterou jsem našla (jako spoustu jiných užitečných) pouhou čirou náhodou - www.goethe-verlag.com, konkrétně lekce o barvách ve švédštině. Jen pozor na rod podstatného jména, které barva určuje, a taky na množné číslo. Věta se zobrazí po kliknutí. Skvělá je také funkce přehrání celé věty :)

Měsíce v roce


januarileden
februariúnor
marsbřezen
aprilduben
majkvěten
juničerven
juličervenec
augustisrpen
septemberzáří
oktoberříjen
novemberlistopad
decemberprosinec

Procvičení měsíců zde.

Dny v týdnu


måndagpondělí
tisdagúterý
onsdagstředa
torsdagčtvrtek
fredagpátek
lördagsobota
söndagneděle

Stejná pomůcka ke dnům v týdnu zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama