Základy hindštiny - písmo (2)

5. května 2013 v 12:44 | Autor |  Základy hindštiny
(pozn. Nemám žádného učitele, dokonce ani učebnici, a řídím se podle svých poznatků, které jsem si vytvořila na základě internetových stránek, videí a podobně. Proto nemusí být všechno, co tu najdete, stoprocentně správně. Já se tím ale řídím a pokud narazím na nějaké odchylky, bude tu o tom zmínka. Pokud na chybu upozorníte vy, budu jen ráda.)


Jak jste si již všimli při prvním probírání se abecedou, většina znaků obsahuje svislou čáru, která simbolizuje právě ono implicitní "a". I ostatní znaky, které toto "a" nemají viditelné, jej však mají. Je tady jen rozdíl v jeho rušení. U znaků se svislou čárou se tato čára vypustí, a kde není původní, se pod znak píše tzv. virám (्). Někdy se ale i bez těchto změn "a" nevyslovuje. Podle článku na Wikipedii je to hlavně na konci slova, čehož už jsem si v pár případech všimla, ale taktéž to neplatí vždy.

Samostatnou kapitolou jsou samohlásky. V dévanágarí pro ně existují znaky, pokud stojí samostatně, a speciální "znaménka", pokud mění zákadové "a". Nejčastěji se setkáme právě s nimi, samostatně nejčastěji stojí opět "a" (na začátku slov nebo slabiky). Nejlepší znovu bude si přepsat tuto tabulku:(pozn. Přerušovaný kroužek znamená, kde v souvislosti se samohláskou stojí souhláska, ke které se pojí. Dobře je to vidět na následujícím sloupci, kde je jako příklad použita souhláska "p".)

Stačí první dva sloupce se samostatnými a připojenými znaky a pak sloupec transliterace IAST. Od té české se prakticky neliší, stačí si jen zapamatovat, že vodorovná čárka nad písmenem značí dlouhou výslovnost, podobně jako čárka v češtině.

Zde je už poměrně těžší určit, které samohlásky jsou častější, se všemi se setkáte asi tak stejně často. Nejehčí na prvotní naučení je asi dlouhé "a" a dlouhé a krátké "i". Základním pravidlem je, že pokud je samohláska zdvojená, vyslovuje se dlouze. To je dobře vidět na slabice "paa" (पा). Základní "p" už samohlásku "a" obsahuje, jejím přidáním ji prodloužíme.

Hodně úspěchů při učení a nadšení přeje
Autorka blogu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama