Základy hindštiny - písmo

5. května 2013 v 11:43 | Autor |  Základy hindštiny
Pokud vás nejprve bude zajímat historie vývoje hindštiny, pořípadě něco o dalších jazycích Indie a jejich rozšíření, doporučit můžu jen odkazy na Wikipedii (Vývoj hindštiny/Jazyky v Indii), kde o tomto najdete dostatečné množství informací. Proto jen stručně.

Hindštinou mluví kolem 340 milionů lidí, je tudíž třetím nejužívanějším jazykem na světě vůbec. V Indii platí za hlavní úřední jazyk, ale mluví se jí zejména ne severu a ve střední Indii. Patří do stejné rodiny jazyků, jako čeština, tj. oboje jsou to indoevropské jazyky.
Hidnština se zapisuje pomocí písma dévanágarí. Hlavním znakem je, že každá souhláska zde má standardně připojenou samohlásku a. Pokud má být ve slabice jiná, musí se změnit příslušným "diakritickým znaménkem", popř. úplně zrušit. Celou abecedu můžete taktéž najít v odkazu výše nebo zde.
Pro začátek je zbytečné (a nemožné) naučit se naráz všechny znaky. Nejlepší (a i pro mě nejschůdnější) je přepsat si abecedu někam na papír před sebe, opsat pár základních slov někam bokem do slovníčku v hindštině a snažit se je přepsat do latinky. Člověk při tom narazí na ta nejčastější a ty si pak snadno zapamatuje. U mě to jsou například písmena p (प), k (क), l (ल), h (ह), r (र), n (न) a samohlásky.
Psaní jednotlivých znaků je taky děs :) Jakmile ale nějaký píšu už po několikáté, snažím se ho napsat co nejrychleji, ale tak, aby pořád šel poznat. To je pro mě zatím největší problém - rychlost zápisu a některá problematická písmena.
Prozatím tedy doporučuju si vytvořit vlastní seznam nejběžnějších písmen, která jsou pro vás lehká na zapamatování. S tím se pak pracuje mnohem lépe, než s matným povědomím o všech znacích dohromady.

Chuť do učení přeje
Autorka blogu
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama