Proč se nenaučit cizí jazyk...?

5. května 2013 v 10:44 | Autor
Příliš těžké?
Na dlouhou dobu?
Třeba ho ani nevyužiju?

Seznam všech "pro":
1, dobrý pocit sama ze sebe
2, "Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem." ;)
3, výhoda v širším okruhu vyhledávání informací
4, když už nic jiného, můžu se chlubit před ostatními, co jazyk neovládají

Abych se přiznala, snad odjakživa mě lákala možnost někam vycestovat a zkusit své dorozumívací schopnosti tváří v tvář nutnosti použití jazyka. Není to jako ve škole, kdy se člověk hlásí, když si na něco vzpomene... Ale mně jazyky vždycky šly ze všeho nejlíp a stejně tak mě i bavily. Proč to nezkusit? Zatím je to stále ještě sen, ale kdo ví - třeba jednoho dne budu mít štěstí :)

Já se učím angličtinu, francouzštinu, švédštinu a hindštinu, z toho aj a frj jako předměty ve škole. Druhé dva jazyky jsem zvolila proto, že v nich mám jakousi oblibu a toužím jim porozumět. Snad je to dětinské, chtít vědět, o čem je jedna píseň, co znamenají v originále slova ve filmu... ale mně to jako motivace dostačuje. Co jiného by vlastně mohl být dostatečný důvod? Práce v dané zemi? Ale to už je pozdě. To není, že se chci naučit jazyk kvůli té zemi. To se naopak musím kvůli zemi naučit ten jazyk. A jen to nutné, nic víc.

Uznávám, že učit se jazyk sama není dvakrát lehké, protože veškerý studijní materiál si člověk musí nějak obstarat sám (a co teprve se přesvědčit, že bez pravidelnosti stejně jako ve škole to nepůjde...), ale má to i nějaké své výhody. Můžu se zaměřit přesně na to, co mě zajímá. Můžu postupovat rychleji nebo pomaleji, než kdybych byla s někým ve skupině. Opakuju to, co potřebuju. Jednou velkou nevýhodou ovšem je, že jste sami sobě žákem i učitelem/kontrolorem. Nikdo jiný vám vaši práci nezkontroluje (pokud nemáte štěstí a neznáte někoho s podobným nadšením). Ale na to se dá po čase zvyknout.

Jelikož švédština je jazyk, který mě původně zaujal opravdu díky písničce, a druhotně i díky sama sobě a své zemi, můžete očekávat články s odkazy na zajímavá videa nebo jiné weby Švédskem se zabývající. U hindštiny to je prakticky dost podobné. Učarovaly mi indické filmy. Dostala jsem se k nim vlastně obrovskou náhodou, ale touto dobou už nesleduju skoro nic jiného. A tak je asi docela pochopitelné, že člověk po čase začne prahnout po tom, aby i bez titulků pochopil alespoň základ toho, co tam vlastně říkají... Proto, co se hindštiny týče, bych snad mohla přidávat i recenze na jednotlivé filmy.

Velmi blízká je mi angličtina, už jen proto, že se ji učím nejdéle a tudíž v ní rozumím již docela dobře. Dokonce, pokud už k filmu nenajdu titulky v češtině, nevadí mi stáhnout si je v angličtině (u indických), nebo se alespoň pokusit porozumět i bez nich (u anglických). Možná byste ani nevěřili, kolik nového se člověk během toho "obyčejného" sledování televize naučí. Nehledě na ten výše zmiňovaný dobrý pocit z toho, že člověk opravdu rozumí. Dostane se do fáze, kdy už nepřemýšlí nad tím, proč se to ono slovo řekne právě takhle, ale kdy si naopak říká, že by se ani jinak říct nedalo. Že se prostě musí říkat takhle.

Jelikož doufám, že by to snad někomu z vás mohlo alespoň trochu pomoct, budu sem přidávat cokoliv, co i mně samotné v mém studiu pomáhá. Uvidíme, jaké budou naše pokroky ;)

S přáním hezkého dne,
Autorka blogu

Zajímavé články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 eazi eazi | Web | 5. května 2013 v 11:26 | Reagovat

Jsi asi první člověk o kterém slyším, že se učí hindštinu.
Je to ohromná výhoda, když ti jdou jazyky a určitě v tom pokračuj, jednou za to budeš ráda a nikdy nevíš, kam tě zanese vítr osudu. ;)
Já umím akorát česky, slovensky, německy a anglicky. A jednou bych se chtěla naučit italsky. Tu zemi miluju a ten jazyk je krásnej. :)

2 barca-cechakova barca-cechakova | E-mail | Web | 5. května 2013 v 11:31 | Reagovat

Skvělý článek:)

3 kattie1 kattie1 | E-mail | Web | 5. května 2013 v 12:15 | Reagovat

Tak ať ti to vydrží :D. Já už měla takové množství jazyků, co jsem se chtěla naučit. Nakonec umím anglicky a jsem těžký začátečník ve španělštině. Ta se mi líbí, ale budu jí asi muset oželet a začít kvůli práci s ruštinou.

4 sfech sfech | 5. května 2013 v 12:16 | Reagovat

Děkuju oběma :)
Eazi, mně se třeba líbí písně Erose Ramazzottiho... ale další jazyk už asi ne-e :) Hodně úspěchů.

5 silenejsme silenejsme | E-mail | Web | 5. května 2013 v 13:06 | Reagovat

Ahoj, na mém blogu můžeš najít novou tématickou soutěž. Budu ráda, když se zúčastníš. Neber to jako spam, ale jako pozvánku. :)
http://silenejsme.blog.cz/1305/soutez-pratelstvi
Děkuji všem, kdo se zúčastní a porovná své síly s ostatními blogery. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama