Kde se učit hindštinu

21. května 2013 v 16:19 | Autor |  Hindi
Přiznejme si to - podklady k hindštině se hledají mnohem hůř, než k angličtině. Především (trochu současné) učebnice se sehnat skoro nedají. Stejně tak slovníky hindštiny. Člověk si tedy musí vypomoct jinak a do hledání se opravdu ponořit...

Jak už jsem zmínila v předchozích článcích, čerpám ze všeho, co se mi podařilo kde najít. Přitom předvčerejškem se ke mně konečně dostala knížka Teach Yourself Hindi, ze které jsem zatím nadšená. S úsměvem si zatrhávám, co už znám... Největší "oporou" mi ale v úplných začátcích byla videa z YouTube. Ač se to může zdát podobně věrohodné jako internetové překladače, neměla jsem v tu chvíli moc na výběr.
Začínala jsem se sérií Learn Speaking Hindi, která mi toho ke startu dopřála dost. Děkuji autorovi, že si dal tu práci a připravil pro nás (snad jen zatím) šestnáct výukových videí. Věty a slova jsem přímo hltala... až jsem se dostala k poslednímu. Projít si postupně můžete nejběžnější věty z každodenního života a základní slovní zásobu, např. barvy, dny, lidské tělo a slovesa a jejich skloňování.
Nedlouho poté jsem narazila na dalšího velice oblíbeného "YouTube učitele" - je jím Anil Mahato. Doteď jsem všechny jeho příspěvky ještě neprošla. Baví mě ale jak jeho přístup k vytváření videí, tak i někdy on sám :) Videa jsou krátká, většinou zaměřená na jednu oblast, jeden výraz a jeho výskyt, např. možnosti užití slovního spojení do char. Jeho tvorbu určitě doporučuji, když už nic jiného, tak alespoň na naposlouchání.
Poměrně nedávno jsem objevila i tuto stránku s příznačným názvem (a ťukala si při tom na čelo, jak jsem mohla být tak slepá) - hindština.blog.cz. Nechci, aby to vypadalo jako reklama, ale k pročtení jsou některé rubriky dobré. Nejvíc mě potěšily lekce hindštiny a slovník hindských slovíček (i když bych neměla tu trpělivost čekat každý týden na další :)) a zde něco pro zopakování. Jen si teď říkám, jestli nenechat "hindskou větev" tohoto blogu odumřít, když už existuje jinde... byť se autorka také nevěnuje pouze jí. Trochu mi v tom brání moje přesvědčení, že snad přece jen ještě dokážu něco nabídnout, vytvořit tu další příjené místo k učení. Proto konec melancholie, pokračujeme :)
Nejsem si příliš jistá, zda jsem už tuhle stránku někde zmiňovala, proto pro jistotu (kdyby náhodou) ještě jednou. Samozřejmě se znovu jedná o web psaný v angličtině, ale neměl by to být problém. Popřípadě ráda pomůžu. Odkaz zde - ISpeakHindi.com. A další, který jsem prozatím nestihla prostudovat, tady - Learnhindilanguage.blogspot.cz.

UŽITEČNÉ ODKAZY
Po zvolení dévanágarí umožňuje lehce psát hindská (a samozřejmě i jiná) slova.
Umožňuje velmi jednoduše a pohodlně ovládnout výslovnost jazyka pomocí slov namluvených rodilými mluvčími. Lze použít na dalších asi 300 jazyků.
Další z řady YouTube učitelů. Rovněž tento kanál jsem ještě neprošla, proto odkaz až zde. Autorka se zabývá i jinými okruhy, než jen výukou.
Velice užitečná stránka. Kromě samotných znaků je možno si poslechnout slovo, ve kterém je obsaženo, prohlédnout si ho v ručně psané podobě nebo ve zkrácené bez implicitního "a". Výslovnostní test. Čísla. Nosové samohlásky.
Učit se dá i odtud. 44 témat zahrnujících např. rodinu, volný čas, město, přírodu a vztahy. Taktéž lze použít na jiné jazyky.
Anglicko-hindský a hindsko-anglický slovník. Lze zapnout klávesnice ke psaní dévanágarí.
I tyto YouTube kanály vypadají slibně :) Pochopitelně jsem je ale nemohla všechny projít detailněji, proto budu ráda za vaše připomínky, zkušenosti a vlastní oblíbence, pokud se o nich zmíníte v komentářích.

Jen úspěchy a radost přeje
Autorka blogu
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama